سرمایه‌گذاری در صنایع پایه‌یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است / شرکت ذوب آهن نیازمند تحول جدی است

مدیرعامل شستا گفت: دیگر ذوب آهن را نمی توانیم به طور سنتی اداره کنیم . باید توجه به مبانی دانش بنیانی، روزآمدی و کارآمدی در این صنعت چه در داخل چه در خارج ، مورد رصد و برنامه ریزی قراربگیرد و ما بتوانیم روزآمدی و کارآمدی را با تکیه بر دانش روز دنبال کنیم.
سرمایه‌گذاری در صنایع پایه‌یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است / شرکت ذوب آهن نیازمند تحول جدی است

دکتر ابراهیم بازیان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: ما در نظام جمهوری اسلامی که همه افتخار حمایت از آن را در مقاطع مختلف داریم، انجام‌وظیفه می‌کنیم. نظامی که آرمان آن ایجاد تمدنی بزرگ باهدف اعتلای اسلام و بر مبنای کتاب آسمانی قرآن است و افتخار می‌کنیم در عصر و نسلی هستیم که بااراده مبتنی بر اعتقاد و ایمان راسخ، به همت بلند امام عزیز و فرزانه‌مان و رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب، زیر پرچم ایران اسلامی هستیم. ایران عزیز ما امروز در شرایطی سخت، امیدوار رو به فرصت‌های بی‌بدیلی است که اگر  ما دچار غفلت شویم، برگشت به شرایط امروز هم سخت خواهد بود.

وی افزود: کشور ما امروز در بخش‌های مختلف، توسعه‌یافته، پیشرو و در خط مقدم است. اگر در حوزه‌های مختلف، دچار چالش تحریم و تهدید یا به تعبیر امروز درگیر جنگ ترکیبی و چندبعدی هستیم، نشان از تأثیرگذاری ابعاد انقلاب و ایران عزیز ماست.

دیگران چه می خوانند:

مدیرعامل شستا تشریح کرد: اگر در حوزه فرهنگی تهدید می‌شویم در این حوزه مؤثریم؛  اگر در حوزه اجتماعی تهدید می‌شویم در این حوزه همبستگی داریم. اگر در حوزه اقتصادی تهدید می‌شویم در این حوزه به سمت استقلال پیش می‌رویم. تا کنون دشمنان به هر شکل و عنوان علیه ما ایستادند محکوم به شکست شدند و این نبود به جز اراده خداوند و اراده متین و استوار ملت بزرگ ایران و آنانی که جانشان را فدای ایستادگی و مقاومت کردند. ما امروز در منطقه‌ای هستیم که در خط مقدم ایثار و شهادت، جانبازی و افتخارآفرینی است، استان اصفهان.

وی افزود: اگر گذشته مجموعه ذوب‌آهن را مرور کنیم به‌وضوح می‌بینیم در هر مقطعی که کشور نیازمند ایستادگی، مقاومت و جان‌فشانی بوده، این شرکت هم مثل سایر مجموعه‌های تولید و کارگری در خط مقدم بوده است. درود و سلام می‌فرستیم به روح بلند امام عزیز، شهدای گران‌قدرمان، شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای امنیت که افتادند تا ما نیفتیم و علم اسلام، انقلاب و پایمردی بر زمین نیفتد.

بازیان تصریح کرد: امروز مسئولیت ما بیش‌ازپیش است، امروز وظیفه ما سنگین‌تر از دیروز است، اگر چه مشکلات، مسائل، موانع و معضلاتی در جامعه و کشور ما هست؛ ولی گره این مشکلات جز با دستان پرتوان من و شما باز نخواهد شد و این موانع جز بااراده من و شما برداشته نخواهد شد. اگر جایی مشکل و مانعی هست، در توجه، تمرکز و نگاه امیدوارانه ما باید راه نجات و صلاح در پیش گرفته شود.

وی افزود: مجموعه شرکت شستا با همه ابعادش امروز امانتی است در دست من و شما؛ در ادوار مختلف فرازوفرود، توفیقات و ناکامی‌هایی داشته که یکی از حوزه‌ها ذوب‌آهن اصفهان بوده. خیلی بد است که می‌گویند ذوب‌آهن پس از 50 سال امروز می‌خواهد معدن دار شود. آیا نمی‌توانست 40 سال پیش، 30 سال پیش، 20 سال پیش یا 10 سال پیش معدن دار شود؟ چه کسی باید جوابگو باشد؟ مس باهنر هم همین‌طور است. آیا به فکر یک مدیر نرسید؟ الان هم که این کار انجام شود، 5 سال بعد جواب می‌دهد. ما مدیران امروز نیستیم مدیران آینده هستیم، تولیدات دیگران را امروز ما استفاده می‌کنیم و اثر و ثمر کارهای ما را شاید خودمان نبینیم.

مدیرعامل شستا گفت: به‌شدت دچار روزمرگی در بخش‌های مختلف از جمله بخش‌های اقتصادی شدیم. به گفته مقام معظم رهبری ما 10 سال دچار رکود و توقف رشد و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بودیم. بیش از 11 سال است که ایشان شعار سال را بر مبنای تولید و اقتصاد قرار دادند و به عتاب و خطاب بازخواست کردند. اگر امروز رهبر ما اعلام جنگ اقتصادی می‌کنند، حضور در سنگرهای دفاع از اقتصاد کشور مثل دفاع مقدس، جهادی مقدس است. در فرازی می‌فرمایند کار، کارگر و تولید مقدس است.

وی افزود: چرا می‌گوییم ذوب‌آهن اولین هست؛ ولی برترین نیست؟ چون برای برتری آن فکر نکردیم. نمی‌خواهیم به کسی اتهام بزنیم؛ ولی باید به همه فراز و فرودها فکر کنیم. تأمین اجتماعی ذوب‌آهن را به‌عنوان یک شرکت تحویل گرفته، آن را تأسیس نکرده، ولی امروز باید جوابگوی سود، فروش، تولید و منافع این شرکت ارزشمند باشد. شستا مدیریت این مجموعه را دارد، مالکیت آن را ندارد؛ ولی باید تلاش کنیم در راستای اهداف عالی این صنعت و این ظرفیت، با چالش‌ها مقابله کنیم.

بازیان گفت: ما در مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی بر اساس بررسی‌های گذشته و حال، برنامه تحول را در قالب برنامه‌ای 5ساله تنظیم و تصویب کردیم که در شرف عملیاتی‌شدن است. بخشی از برنامه‌ها در سال اول یعنی سال 1401 شروع شده و ان‌شاءالله ثمرات آن را خواهیم دید؛ ولی ضرورت همه مجموعه‌های صنعتی، اقتصادی و تولیدی، توجه به رشد و سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: یکی از ارکان برنامه تحول سرمایه‌گذاری است. برنامه‌ریزی کردیم در نزدیک به 5 سال بیش از 500 هزار میلیارد تومان در مجموعه شرکت‌های وابسته سرمایه‌گذاری کنیم. این نیازمند تأمین مالی است. تأمین مالی برای صنعت، توسعه و اقتصاد، امروز با روش‌های معمول و مرسوم بانکی امکان‌پذیر نیست. بایستی با مشارکت مردم از شیوه‌های جدید و نو، مبتنی بر شفافیت و برنامه‌های پیشرو، دنبال شود.

ترکیب هیئت‌مدیره‌های ما باید مسلط به این مبانی، مفاهیم و این دانش شوند. همچنین مدیران میدانی و ستادی و بخش‌های مهم، تأثیرگذار و تحول‌ساز ما باید خودشان را مهیای این دانش کنند.

مدیرعامل شستا اظهار داشت: نمی‌شود درآمد تولید کنیم و مجدداً این درآمد را برگردانیم؛ بایستی از بازارهای موازی، از ظرفیت‌های مناسب استفاده کنیم و یک راه بیشتر نیست آن هم اعتماد به مردم در حوزه اقتصاد. اخیراً رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی فرمودند اقتصاد مردمی رهیافتی است که می‌تواند من و شما را در عرصه جهاد اقتصادی به پیروزی برساند و فتح‌الفتوح ساحت اقتصادی کشور قلمداد شود.

وی افزود: ذوب‌آهن رشد نکرده و مثل ذوب‌آهن‌ها در کشور رشد نکرده‌اند؛ چون سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. خب سرمایه‌گذاری دو وجه دارد یا باید از داخل تأمین شود یا از خارج؛ به هر دلیلی ما در این حوزه دچار توقف و ایستایی شده‌ایم و باید از آن خارج شویم. سرمایه‌گذاری در صنایع پایه‌یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است که هم وظیفه دولت و حاکمیت است هم وظیفه من و شما. بنگاهی که 2 و میلیون 700 تولید دارد نباید ضررده و در زمینه تأمین مالی، بازاریابی و بازرگانی دچار مشکل باشد.

بازیان تشریح کرد: بنگاه‌های ما اشتغال محور شده‌اند اگر تولید فقط به اشتغال فکر کند از درون خورده می‌شود. ما سرمایه‌داری نمی‌کنیم، سرمایه خواری می‌کنیم. در کنار اشتغال باید به اقتصاد اینجا هم فکر کرد. این خیلی بد است که کسی که در خط تولید کار می‌کند نمی‌داند ضرر و سود چقدر بوده و چه مشکلات و موانعی وجود دارد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در جایی می‌فرمایند من به طور قاطع می‌گویم رشد اقتصادی کشور از مسیر اقتصاددانش بنیان خواهد بود. دیگر ذوب‌آهن را نمی‌توانیم به طور سنتی اداره کنیم. باید توجه به مبانی دانش‌بنیانی، روزآمدی و کارآمدی در این صنعت چه در داخل چه در خارج، مورد رصد و برنامه‌ریزی قرار بگیرد و ما بتوانیم روزآمدی و کارآمدی را باتکیه‌بر دانش روز دنبال کنیم. این نیازمند توجه به نخبگانی است که در داخل و خارج این صنعت هستند. باید میزهای تأملات راهبردی در بخش‌های مختلف تشکیل شود که این می‌تواند شامل عارضه‌یابی در بخش‌های مختلف، کیفیت و کمیت تولید و بازار هدف باشد. فلذا توجه به موضوع اقتصاددانش بنیان در این صنعت یکی از ضروریاتی است که باید دنبال کنیم و این بدون توجه به نیروی نخبه در سطوح مختلف امکان‌پذیر نیست.

 مدیرعامل شستا گفت: مجموعه‌ای مثل ذوب‌آهن که بیش از 12 تا 13 هزار نفر پرسنل دارد باید پیوست فرهنگی داشته باشد. درخواست اول اینکه ذوب‌آهن باید یک شهردار داشته باشد، نه یک شهردار اسمی، شهرداری که شرح وظایف داشته باشد و بتواند میدان و محیط شما را از جوانب مختلف مدیریت کند. مثلاً مجموعه بازیافت شما باید زنده و سرزنده باشد. می‌توانید شهردار یکی از مناطق اصفهان را بیاورید تا همه وظایف یک شهردار را انجام دهد.

وی افزود: درخواست دوم اینکه دوستان از ظرفیت‌های فرهنگی موجود استفاده کنند. شما با پهنه عظیمی از جمعیت 50 هزارنفری خانواده کارکنان طرف هستید. با یک پیوست فرهنگی چه‌کارهایی که نمی‌شود انجام داد. روی این موضوع کارکنید تا به‌عنوان یک پایلوت یا یک الگو در بخش‌های دیگر هم استفاده شود.

سرمایه‌گذاری در صنایع پایه‌یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است / شرکت ذوب آهن نیازمند تحول جدی است

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟