آینده بانک دی پس از بازگشایی نماد «دی» و استراتژی های جدید

نماد «دی» از جمله نمادهای بانکی بازار سرمایه است که پس از یک وقفه چندماهه دوباره بازگشایی شد. علت بسته شدن این نماد در بازار فرابورس و اینکه پس از بازگشایی نماد بانک دی این بانک برای آینده چه استراتژی‌های جدیدی در راستای بهترشدن اهداف مالی خود در نظر گرفته است، ما را برآن داشت تا گزارشی مختصر از این موضوع تهیه کنیم.
آینده بانک دی پس از بازگشایی نماد «دی» و استراتژی های جدید

به گزارش رصد بورس، هفته‌های گذشته نمادهای بانکی در حالت وقفه بوده و سهامداران بورس همگی نگران این موضوع شده بودند. نماد بانک دی یکی از این نمادها بود که بازگشایی شد. اینکه بازگشایی نمادهای بانکی به نفع است یا به ضرر و آینده سهامداران و این بانک ها چگونه خواهد بود و استراتژی بانک ها خصوصا بانک دی پس از بازگشایی نماد «دی» در آینده چگونه است، موضوع گزارش امروز ماست.

گفته می‌شود علیرضا قیطاسی در دوره‌ای مدیریت این بانک را تحویل گرفت که از مهر ماه سال گذشته نماد این بانک بسته شده بود و امکان خرید و فروش برای سهامداران وجود نداشت. حال پس از گذشت 9 ماه  و در  22خردادماه جاری، بانک با مدیریت جدید توانست مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده را برگزار کند و با رای صاحبان سهام‌، صورت‌های مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1399 را به تصویب برساند.

دیگران چه می خوانند:

بانک دی در قالب شرکت سهامی عام است. این بانک در سال 1389 تأسیس شد و در حال حاضر دارای 91 شعبه و حدود 1200 کارمند در سراسر کشور است. سهام بانک دی در بازار فرابورس ایران با نماد «دی» دادوستد می‌شود. 


چرا نماد بانک دی در فرابورس بسته شد؟

 طبق قانون بازار سرمایه، ‌ نماد معاملاتی شرکت‌ها به دلایلی مانند برگزاری مجمع عمومی، عدم شفاف سازی شرکت و یا عدم ارائه به موقع گزارش صورت‌های مالی حسابرسی شده و شفاف بسته می‌ماند.

مدیرعامل فرابورس ایران در مورد دلیل بسته بودن نماد بانک دی در فرابورس گفته بود که باید صورت‌های مالی این بانک به تأیید بانک مرکزی برسد تا نماد معاملاتی آن باز شود. 

‌میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران در مورد دلیل بسته بودن نمادهای بانکی در فرابورس ایران، علت بسته بودن این نمادها را ابهام در صورت‌های مالی ذکر کرد و گفت:‌ در مورد بانک دی صورت‌های مالی این بانک باید به تأیید بانک مرکزی برسد و بعد از تأیید صورت‌های مالی و ارائه گزارش آن، نماد آن باز خواهد شد.

نگاهی بر برنامه ها و استراتژی‌های جدید بانک دی 

بازنگری سیاست‌ اعتباری، افزایش شفافیت در چارچوب ضوابط ابلاغی، ارتقای فرآیندهای کنترل ریسک اعتباری، گسترش و تجهیز مرکز آموزش کارکنان، ارائه تسهیلات خرد تا سقف یک میلیارد ریال بدون ضامن و صرفا با ارائه گواهی کسر از حقوق متقاضی دریافت وام، تقویت بخش حقوقی و وصول مطالبات از طریق به کارگیری کارشناسان خبره با برنامه‌ریزی هدفمند برای فروش املاک مازاد بانک گوشه‌ای از عملکرد صد روزه هیات‌مدیره جدید بوده که آغازگر مسیر بهبود شاخص‌های عملیاتی بانک است. 

بررسی گزارش فعالیت یک ماه منتهی به پایان اردیبهشت ماه نشان می‌دهد مانده تسهیلات اعطایی پایان دوره به رقم 236هزار میلیارد ریال رسیده است. در عین حال مانده سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک در پایان اردیبهشت ماه به 495هزار میلیارد ریال رسید. 

در 140 روز گذشته نیز اقدامات موثری برای بازگشایی نماد انجام داده است. به گفته مدیرعامل بانک دی در این مجمع، پس از استقرار هیات‌مدیره جدید بانک و ابلاغ برنامه‌های عملیاتی شعب و ستاد از ابتدای سال جاری، حرکت تمامی ارکان بانک بر مدار برنامه‌محوری قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک دی با اشاره به اینکه این بانک  بیش از یک میلیون سهامدار دارد که 70 درصد آنها را ایثارگران و خانواده معظم شهدا تشکیل می‌دهند، بازگشایی نماد دی و امکان معامله آن جزو مطالبات برحق جامعه هدف و سهامداران از هیات‌مدیره عنوان می‌کند که با تلاش شبانه روزی مدیران و کارکنان بانک دی و تصویب صورت‌های مالی گام مهمی در این مسیر برداشته شده است و به زودی نیز صورت‌های مالی شش‌ماه نخست سال 1400 بانک نیز منتشر خواهد شد.

قیطاسی سیاست اعتباری ابلاغ شده با تغییرات ساختار مالی بانک را همسو و در راستای بهبود کفایت سرمایه و ترازنامه بانک می‌داند و بر این باور است که اعتماد سهامداران به برنامه‌های هیات‌مدیره کنونی بانک منتج به دریافت مجوز برگزاری مجمع شد، که این اقدام نوید دهنده روزهای امیدوارکننده برای سهامداران و سایر ذی‌نفعان است. 

آخرین روند معاملاتی نماد «دی» پس از بازگشایی

نماد دی در صنعت بانکها و موسسات اعتباری فعال است و در فرابورس ثبت نماد شده است. دی جزو شرکت های بزرگ بازار سرمایه می باشد که از لحاظ ارزش شرکت در رتبه 8 گروه خودش و در رتبه 107 کل بازار قرار دارد.

در تحلیل تکنیکال بازار سرمایه تا لحظه تنظیم گزارش (اول تیر1401)، طی معاملات امروز، به اندازه 21.9 برابر حجم مبنا، سهام بین خریداران و فروشندگان مبادله شده است.حجم معاملات امروز 1.25 برابر بیشتر از میانگین حجم پنج روزه، 1.62 برابر میانگین حجم بیست و یک روزه و 1.96 برابر بیشتر از میانگین حجم صد روزه بوده است.

توصیه Stochastic RSI به افرادی که سهم دی را قبلا خریده اند، نگه داری سهم تا تغییر وضعیت بعدی است. اندیکاتور عرضه و تقاضا روی عدد -1.14 ایستاده است که در منطقه متعادل است و نشانه تعادل نسبی عرضه و تقاضا است.

در تحلیل بنیادی نماد دی، نسبت P/B دی برابر با عدد 3.82 است که نسبت به بسیاری از نمادها، فوق العاده و دارای ارزش ذاتی خوبی برای خرید است.

حقوقی در سه روز و صد روز معاملاتی گذشته در حال خرید بوده است. 

دستورالعمل مدیریت عامل بانک دی مبنی بر تغییر نگاه به سیاست اعتباری در همه ارکان بانک و برنامه‌ریزی برای مذاکره با مشتریان اعتباری در چارچوب سیاست جدید نوید امید و آینده روشن اجرای برنامه‌های ابلاغی برای شعب این بانک، مشتریان و سهامداران را می دهد.

گفتنی است؛ با تغییر ساختار و افزایش تعداد حوزه‌های سرپرستی، حدود اختیارات شعب تقویت شده و زمینه تسریع در امور مشتریان فراهم شده است. قیطاسی ضوابط قانونی بانک مرکزی را خط قرمز هیات‌مدیره می‌داند و شعب بانک دی را خط مقدم تحقق شاخص‌های عملیاتی بانکی و هرگونه اقدامی را برای جذب منابع در چارچوب ضوابط و مقررات بانک مرکزی عنوان می‌کند.

آینده بانک دی پس از بازگشایی نماد «دی» و استراتژی های جدید

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟