تسهیلات فرزندآوری، گامی به سوی جوانی جمعیت

اقدام برخی بانک‌ها در واگذاری تسهیلات فرزندآوری مطابق با شرایط خودشان و برخلاف مصوبه بانک مرکزی سبب دلگیری و ناراحتی برخی از خانواده‌ها شده است. البته بانک‌هایی هم هستند که نسبت به این مصوبه احساس وظیفه کرده اند. بانک ملت در پرداخت این وام به متقاضیان براساس مصوبه و در جهت حمایت از خانواده و جوانی جمعیت عمل نموده است.
تسهیلات فرزندآوری، گامی به سوی جوانی جمعیت

به گزارش رصد بورس،  قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» در تاریخ 1400/8/19 توسط مجلس شورای اسلامی در قالب اصل (85) قانون اساسی برای اجرای آزمایشی به مدت هفت سال به تصویب رسید. مصوبه ای که اهمیت رشد جمعیت را نشان می‌دهد. در همین راستا مقرر شد تا اقدامات حمایتی برای تحقق این امر صورت پذیرد که یکی از این اقدامات اعطای تسهیلات فرزندآوری است. بانک ملت مطابق دستورالعمل بانک مرکزی و براساس همراهی و کاهش دغدغه خانواده، پرداخت این وام را در دستور کار خود قرار داده است.

درحالی طبق قانون، تسهیلات فرزندآوری باید با تنفس 6 ماهه و دوره بازپرداخت 48 ماهه در اختیار متقاضیان قرار گیرد که برخی بانک‌ها خلاف آن عمل کرده و مطابق با شرایط خودشان نسبت به پرداخت این تسهیلات اقدام می کنند.

دیگران چه می خوانند:

بر اساس قانون، برای فرزندانی که از سال 1400 به بعد به دنیا آمده‌اند تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری،  فرزند اول مبلغ 20 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 3 سال (36 ماه)، فرزند دوم مبلغ 40 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 4 سال (48 ماه)، فرزند سوم مبلغ 60 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 5 سال (60 ماه)، فرزند چهارم مبلغ 80 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 6 سال (72 ماه) و فرزند پنجم به بعد مبلغ 100 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 7 سال (84 ماه) تعلق می گیرد.

تسنیم در گزارشی نوشت؛ باوجود ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌های عامل، گزارش های مردمی و مشاهدات خبرنگار این خبرگزاری از برخی بانک‌های عامل بیانگر اجرای متفاوت این قانون توسط برخی بانک‌های عامل است. برخی بانک‌ها هیچ دوره تنفسی برای آغاز اقساط لحاظ نکرده اند و باید از همان ماه اول قسط پرداخت شود.

بانک ملت، بانک همراهی و حمایت از خانواده

البته در این میان، برخی بانک‌ها هستند که علیرغم کاهش میزان اعتبار، در راستای کاهش دغدغه خانوارها اقدام به پرداخت تسهیلات فرزندآوری در قالب مصوبه و نامه بانک مرکزی کرده‌اند. یکی از این بانک‌ها که همیشه سعی در همراهی با آحاد جامعه داشته و موفق عمل کرده است، بانک ملت می‌باشد. 

بانک ملت پیرو نامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و براساس جزء 2 بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1401 و در راستای اجرای ماده (10)"قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" اعطای تسهیلات فرزندآوری را در دستور کار قرار داد.

گروه هدف تسهیلات فرزندآوری، پدر کودکانی که از اول فروردین ماه 1400 به بعد و در داخل ایران متولد شده اند  است که از طریق  ‌‌ ve-bank.pbn.net به بانک معرفی می شوند.

بر اساس این گزارش، سقف تسهیلات فرزند آوری برای فرزند اول 200 میلیون ریال و با بازپرداخت 36 ماه، برای فرزند دوم 400 میلیون ریال و با بازپرداخت 48 ماه، برای فرزند سوم 600 میلیون ریال و با بازپرداخت 60 ماه، برای فرزند چهارم 800 میلیون ریال و با بازپرداخت 72 ماه و برای فرزند پنجم به بعد یک میلیارد ریال و با بازپرداخت 84 ماه در نظر گرفته شده است.

تسهیلات فرزندآوری بدون الزام به سپرده گذاری و با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می شود و مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، با اخذ یک ضامن معتبر در قبال تمامی وثایق و تضامین مجاز (اعم از سفته یا قرارداد لازم الاجرا) و در چارچوب ضوابط و مقررات جاری بانک، به تشخیص مراجع تصویب اعتبار پرداخت می شود.

بر این اساس،  متقاضیان واجد شرایط برای متولدین اول فروردین ماه 1400 به بعد و حداکثر تا 2 سال پس از تولد فرزند، می توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام کنند.

تسهیلات فرزندآوری، گامی به سوی جوانی جمعیت

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟