نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور به عواملی مثل نوع خودرو، نوع روغن موتور، نحوه رانندگی و شرایط محیطی بستگی دارد اما بطور کلی توصیه می شود که روغن موتور را هر 5000 تا 7000 کیلومتر تعویض کنید اما این موضوع برای روغن صنعتی نیز متفاوت است.
نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور به عواملی مثل نوع خودرو، نوع روغن موتور، نحوه رانندگی و شرایط محیطی بستگی دارد اما بطور کلی توصیه می شود که روغن موتور را هر 5000 تا 7000 کیلومتر تعویض کنید اما این موضوع برای روغن صنعتی نیز متفاوت است. البته لازم به ذکر است که این بازه زمانی برای رانندگی در شرایط عادی توصیه شده است و در صورتی که در شرایط سخت تری از جمله رانندگی در ترافیک های سنگین یا شرایط آب و هوایی باشید، بهتر است روغن موتور را بین 3000 الی 5000 کیلومتر تعویض کنید.

دیگران چه می خوانند:

نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور

 1. کیلومتر طی شده
  بسیاری از تولید کنندگان اتومبیل دفترچه راهنمای تعویض روغن موتور را در اختیار شما قرار می دهند اما همینطور که قبل تر نیز گفته شد، بهتر است بطور منظم هر 5000 تا 7000 کیلومتر، روغن موتور را تعویض کنید.
 2. رنگ روغن
  اکثر روغن های موتور و یا روغن هیدرولیک صنعتی نیز رنگ طلایی روشن دارند و همینطور شفاف نیز هستند اما هر چه روغن به سمت تیره تر شدن و سیاه شدن نزدیک تر شوند، ممکن است نشانه هایی از آلودگی و یا فرسوده شدن روغن باشند. در ادامه به تصویری که برای شما قرار داده ایم دقت کنید. هر چه روغن فرسوده تر می شود، رنگ آن نیز تیره تر می شود.

 1. افزایش مصرف سوخت و کاهش قدرت موتور
  احتمالا شما هم تجربه کاهش قدرت موتور یا افزایش مصرف سوخت را تجربه کرده اید، یکی از دلایل افزایش مصرف سوخت می تواند عدم تعویض و یا دیر تعویض کردن روغن نیز باشد.
 2. صدای غیر عادی از موتور
  البته در این مورد به طور قطعی نمی شود نظر داد اما معمولا اگر مدت زمان زیادی از تعویض روغن گذشته باشد، احتمالا صدا های غیر عادی در موتور اتومبیلتان را احساس خواهید کرد. پیشنهاد می شود در این شرایط حتما به یک متخصص مراجعه نمایید.
 3. مشاهده دود سیاه یا تیره از اگزوز
  یکی از دلایل رایج برای سیاه شدن یا تیره شدن دود اتومبیل، عدم تعویض روغن و فرسوده شدن روغن می باشد. البته اگر هم به تازگی روغن موتور را تعویض کردید و همچنان دود اتومبیل شما سیاه یا تیره است، بهتره هر چه سریع تر به یک متخصص مراجعه کنید. دیگر نشانه های تعویض روغن نیز در ادامه توضیح داده شده است.
 4. استشمام بوی سوختگی
 5. سر و صدا در زمان چرخش فرمان
 6. حرکت سخت فرمان و لاستیک
 7. سایش و شکستگی در چرخ دنده و پمپ هیدرولیک
 8. ایجاد رسوب و آلودگی در مخازن و لوله ها

عوارض روغن موتور تقلبی

شاید بد نباشد که در این مقاله در مورد با عوارض استفاده از روغن موتور تقلبی نیز صحبت کنیم چرا که بسیاری از افراد از عوارض روغن های تقلبی برای اتومبیل خود آگاه نیستند.

احتمالا تشخیص روغن اصل از تقلبی در نگاه اول ساده نباشد اما کمی هوشمندی نیاز است که بتوان مطمئن شد که روغن مورد نظر اصل می باشد یا تقلبی. بطور مثال به تصویر زیر دقت کنید. روغن اصل دارای برچسب و پلمپ می باشد اما روغن تقلبی نه تنها برچسب و پلمپ ندارد بلکه به کاملا واضح است که روغن مورد نظر قبلا استفاده شده است.

البته لازم به ذکر است که روغن های تقلب نیز از رنگ های تیره نیز برخوردار هستند و همچنین بوی نا مناسبی هم دارند. در ادامه چند توصیه مهم در خصوص با تشخیص روغن اصل از تقلبی نیز گفته شده است.

 1. بررسی بسته بندی
  لازم است قبل از خرید یا استفاده از روغن مورد نظر، یک مرتبه بسته بندی آن را بررسی کنید یا حتی نام روغن را یک مرتبه رو اینترنت سرچ کنید تا تفاوت بسته بندی اصلی و تقلبی را متوجه شوید.
 2. توجه به قیمت
  روغن های اصلی قیمت بالاتری نسبت به روغن های تقلبی دارند. توجه داشته باشید که برای بررسی قیمت روغن موتور اصل حتما به چند تعویض روغنی مراجعه کرده تا با حدود قیمت آشنا شوید.
 3. بررسی رنگ و بو
  همینطور که گفته شد، روغن های تقلبی از رنگ تیره تر و بوی نامناسبی برخوردارند و روغن های موتوری و روغن صنعتی نیز هیچگونه بو و رنگی ندارند.

نتیجه گیری

برای درک بهتر از اینکه چرا نباید از روغن های تقلبی استفاده کرد، بهتر است همین عنوان را در اینترنت جستجو کرده تا با عوارض ناشی از استفاده روغن موتور یا روغن صنعتی تقلبی آشنا شوید. مجموعه نوآوران صنعت چابک که با نشانی https://taravar.com/ نیز شناخته می شود، نکات مهمی را در ارتباط با روغن صنعتی توضیح داده است. همینطور این مجموعه یکی از مراجع مناسب برای خرید روغن صنعتی می باشد و برای تماس با مجموعه تراور با شماره 02191035314 تماس بگیرید.

نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟