طرحهای توسعه زنجیره ارزش هلدینگ پتروپالایش اصفهان؛ طرحهایی در تراز جهانی

ظرفیت پالایش کنونی پتروپالایش اصفهان بالغ بر ۴۲۰ هزار بشکه در روز بوده که شامل ظرفیت تولید بنزین ۱۳ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۵ و سوپر و ۲۶ میلیون لیتر در روز یورو ۴ است.
طرحهای توسعه زنجیره ارزش هلدینگ پتروپالایش اصفهان؛ طرحهایی در تراز جهانی

به گزارش واحد رسانه روابط عمومی و بین الملل هلدینگ پتروپالایش اصفهان،  ظرفیت پالایش کنونی پتروپالایش اصفهان بالغ بر 420 هزار بشکه در روز بوده که شامل ظرفیت تولید بنزین 13 میلیون لیتر در روز بنزین یورو 5 و سوپر و 26 میلیون لیتر در روز یورو 4 است. شایان ذکر است که با بهره برداری از پروژه DHT تولید گازوئیل پتروپالایشگاه اصفهان به 26 میلیون لیتر در روز رسید و 16 میلیون لیتر در روز گازوئیل یورو 5 به تولید پتروپالایشگاه اضافه شد. همچنین، هم اکنون روزانه 11٫500 بشکه در روز پلتفرمیت به پتروشیمی اصفهان ارسال می شود که در تولید ترکیبات آروماتیک همچون بنزن، تولوئن و انواع زایلین به کار می رود و پلتفرمیت دریافتی پتروشیمی اصفهان، همتراز با طرحهای توسعه ای افزایش خواهد یافت.

تراز مصرف سوخت کشور با بهره برداری از پروژه های RHU و RFCC پتروپالایشگاه اصفهان

دیگران چه می خوانند:

پروژه های RHU (گوگرد زدایی از ته مانده برج تقطیر) و RFCC (واحد فرایند شکست کاتالیستی بستر سیال) مهمترین این پروژه ها هستند.

با بهره برداری و تولید RHU  و RFCC  در مجموع حدوداً 12٫5 میلیون لیتر بنزین و حدود 1 میلیون لیتر گازوئیل پتروپالایش اصفهان اضافه خواهد شد که با بهره برداری از این دو پروژه تا پایان ١4٠5  به ناترازی مصرف سوخت کشور کمک خواهد کرد.

سایت 2 پالایشگاه اصفهان در بندرعباس نیز با ظرفیت 120 هزار بشکه در روز،  روزانه 5.5 میلیون لیتر بنزین و 5 میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت سوخت کشور اضافه خواهد کرد .

نفت کوره‌ تولید فعلی پتروپالایشگاه اصفهان حدود ٣٠ هزار PPM گوگرد دارد و با راه اندازی اولین ترین پروژه‌ RHU، در اسفند ١4٠٣ میزان گوگرد نفت کوره  به زیر 5 هزار PPM می رسد.

در ادامه واحد RFCC نفت کوره گوگردزدایی شده را به محصولات سبک با ارزشی همچون نفتا، نفت سفید، گازوئیل، پروپیلن، و سایر بقیه محصولات تبدیل می کند.

پروژه های پالایشی RHU  و RFCC   تامین مالی آنها 100 درصد توسط خود هلدینگ پتروپالایش اصفهان انجام می شود.همچنین حدود 90 درصد تجهیزات طرحهای در دست اجرای پتروپالایشگاه اصفهان، ساخت داخل است.

واحد LPG پتروپالایشگاه اصفهان درحال حاضر حدود ١٨ هزار بشکه در روز معادل حدود ١٠٠٠ تن در روز LPG تولید کرده و به سمت مخازن شرکت پخش فرآورده های نفتی ارسال می کند. پتروپالایشگاه اصفهان در ادامه‌ زنجیره‌ ارزش LPG که تولید پلی پروپیلن است در سال ١4٠5 در سرویس قرار خواهد گرفت.

پروژه KHT  (گوگردزدایی از نفت سفید) از دیگر پروژه های زنجیره ارزش است که با تبدیل کامل دیزل پالایشگاه به دیزل یورو 5 ، گوگرد فعلی نفت سفید را از PPM 1500 به زیر PPM ١٠ کاهش می دهد.

سرمایه مورد نیاز واحد KHT 40 میلیون دلار تماماً از طریق پالایشگاه تامین مالی شده و واحد تولید الکل های چرب هم 200 میلیون دلار مورد نیاز است که بخشی از آن توسط هلدینگ پتروپالایش اصفهان تامین مالی شده و در ادامه از سود واحد KHT ادامه پروژه واحد تولید الکل های چرب ساخته خواهد شد. نرخ بازگشت سرمایه واحد KHT تقریباً 38 درصد و واحد الکل‌های چرب ٢٨ درصد است. با بهره ‌برداری از واحد تولید الکل های چرب سالانه از واردات بیش از 50 هزار تن الکل چرب به ارزش حدود 100 میلیون دلار جلوگیری خوهد کرد و به عنوان مواد اولیه‌ واحدهای تولیدکننده شوینده‌ ها و محصولات بهداشتی و آرایشی است.

فاطمه رضائی خاجکی

طرحهای توسعه زنجیره ارزش هلدینگ پتروپالایش اصفهان؛ طرحهایی در تراز جهانی

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟