نگاهی به مزیت‌های نسبی سهام «ومعادن»

همه ما می دانیم که بازار سرمایه این روزها حال و روز خوشی را سپری نمیکند. تقریباً از ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، بورس دیگر نتوانست آنگونه که باید و شاید نظر اهالی خود را جلب نماید. اما در این میان سهامی بودند که به پشتوانه مدیریت قوی در گام اول و پشتوانه بنیاد عالی در گام دوم، توانستند تا حدود زیادی خودشان را از نوسانات رو به پایین حفظ نمایند و به سهامداران خود زیان زیادی را تحمیل ننمایند. یکی از این سهام، سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در نماد « ومعادن» بود. در این مجال بر آن شدیم تا به معرفی این شرکت بپردازیم.
نگاهی به مزیت‌های نسبی سهام «ومعادن»

همه ما می دانیم که بازار سرمایه این روزها حال و روز خوشی را سپری نمیکند. تقریباً از 17 اردیبهشت 1402، بورس دیگر نتوانست آنگونه که باید و شاید نظر اهالی خود را جلب نماید. اما در این میان سهامی بودند که به پشتوانه مدیریت قوی در گام اول و پشتوانه بنیاد عالی در گام دوم، توانستند تا حدود زیادی خودشان را از نوسانات رو به پایین حفظ نمایند و به سهامداران خود زیان زیادی را تحمیل ننمایند. یکی از این سهام، سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در نماد « ومعادن» بود. در این مجال بر آن شدیم تا به معرفی این شرکت بپردازیم.

شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در تاریخ 5 اسفند 1374 در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید و  از سال 1377، به عنوان یک شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار تهران با نماد « ومعادن » مورد معامله قرار گرفت و هم اکنون از سهامداران عمده مجموعه‌های بزرگ معدنی و فولادی ایران از قبیل شرکت‌های؛ معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ آهن گهرزمین، شرکت ملی مس، معدنی و صنعتی صبانور، مجتمع فولاد خراسان، آهن و فولاد ارفع، پویا انرژی، کارخانجات کابل‌سازی شهید قندی، تجلی توسعه معادن و فلزات، گسترش کاتالیست ایرانیان، پرتو تابان معادن و فلزات و شرکت کک طبس است. چشم‌انداز این شرکت این است که تا سال 1404 به برترین شرکت سرمایه‌گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

دیگران چه می خوانند:

بررسی وضعیت پورتفوی شرکت

هم اکنون، شرکت در  19 شرکت بورسی و 39 شرکت غیر بورسی سرمایه گذاری کرده است.  بهای تمام شده کلیه سرمایه گذاری‌های شرکت تا انتهای فروردین ماه 1403،  بالغ بر 31/289 همت (هزار میلیارد تومان) است که سهم شرکت‌های بورسی 18/220 همت و شرکت‌های غیر بورسی 12/013 همت  است. مجموع بهای تمام شده واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، سپرده های سرمایه گذاری بانکی و سرمایه گذاری در املاک نیز به چیزی حدود 1/056 همت بالغ می شود. ارزش روز سرمایه گذاری در شرکت‌های قابل معامله در بازار سرمایه نیز ، حدود 14/99 همت ثبت شده است. همان‌طور که ملاحظه میشود، شرکت، 58 درصد از سرمایه گذاری های خود را در شرکت‌های بورسی، 38 درصد را در شرکت‌های غیربورسی و مابقی که حدود 4 درصد می باشد را در سایر موارد، انجام داده است.

مطالعه صورتهای مالی شرکت نشان می¬دهد بیشترین سهم از سرمایه گذاری در شرکتهای بورسی مربوط به استخراج کانه های فلزی با 14/836 همت معادل 81 درصد کل سرمایه گذاری شرکت بوده است. پس از آن فلزات اساسی با 2/574 همت معادل 14 درصد و ماشین آلات و دستگاه های برقی با 0/728 همت معادل 4 درصد از کل سرمایه گذاری شرکت قرار داشته اند.

ارزش روز دارایی‌های شرکت بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده پورتفوی غیربورسی در حال حاضر بالغ بر 191/534 همت می باشد که از این مبلغ 149/673 همت مربوط به ارزش افزوده روز پورتفوی بورسی، 2/14 همت مربوط به ارزش افزوده املاک و 39/713 همت مربوط به حقوق صاحبان سهام می‌باشد. با عنایت به NAV سهم که حدود 638 تومان برآورد شده است و قیمت روز سهم که 318 تومان طی آخرین روز معاملاتی بوده، نسبت P/NAV  سهم ، 49/8 درصد خواهد بود که نشان میدهد سهم حدود 40 درصد زیر قیمت ذاتی خود در حال معامله است و پتانسیل رشد حداقل 40 درصدی را خواهد داشت (با فرض اینکه سرمایه گذاران در خرید سهام NAV محور، P/NAV مدنظرشان باید عددی زیر 70 درصد باشد تا آن را ارزنده ارزیابی نمایند).

نمودار قیمتی ومعادن

همانگونه در نمودار مشاهده می شود، ومعادن در یک روند صعودی بلندمدت با یک ساختار کانالیزه در حال حرکت است. قیمت پایانی سهم در انتهای روز شنبه مورخ 1403/02/22 ، 3180 ریال و آخرین قیمت معاملاتی سهم 3184 ریال بوده است. مهمترین حمایتهای سهم را می توان در محدوده 307 و 296 تومان در نظر گرفت. همچنین قیمتهای 338 و 350 تومان نزدیکترین مقاومتهای سهم در بازه زمانی کوتاه مدت خواهند بود. بازه قیمتی میانه کانال را می توان 395 تا 400 و محدوده 560 تا 600 تومان را می توان برای سقف کانال متصور بود.

جمع بندی:

در حالی که هنوز بسیاری از نمادهای بازار نتوانسته اند پس از ریزش شدید سال 1399  خود را حتی به نزدیکی سقف‌های قبلی خود برسانند، نماد ومعادن توانست چندین بار سقف قبلی خود را پشت سر بگذارد و در برابر ریزش های بازار تا حدودی خود را مصون نگه دارد. این سهم در میان بنیادی کاران و حتی قدیمی های بازار، به عنوان سهمی با بنیه و بنیاد قوی شناخته شده و همواره جهت سرمایه‌گذاری های بلندمدت مورد تأکید بوده است.

طرحهای توسعه متعدد شرکت، مدیریت قوی، خوش نامی حقوقی های شرکت، نقدشوندگی بالا، میزان سهام شناور بالا، حجم بالای معاملات روزانه و …  همه نقاط قوت این سهم محسوب می شوند که قطعاً باید در ترجیحات خرید سهامداران لحاظ گردند. آنچه که مسلم است هم اکنون بازار سرمایه در رکود به سر می برد اما با بهبود شرایط بازار و بازگشت اعتماد به اهالی بازار سرمایه، می توان ومعادن را سهمی پیشرو با پتانسیل بالا در رشد قیمت در نظر گرفت.

نگاهی به مزیت‌های نسبی سهام «ومعادن»

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟