نقش سنگ‌آهن گهرزمین در کاهش تورم مسکن

شرکت سنگ آهن گهرزمین که با تولید محصولاتی همچون کنسانتره، سنگ آهن دانه‌بندی شده و گندله در رشد تولید و افزایش کیفیت محصولات تاثیرگذار است، با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در فرآوری سنگ آهن، به حفظ هزینه‌های تولید و مهار تورم کمک می‌کند. تلاش‌های شرکت سنگ آهن گهرزمین در زمینه افزایش تولید و صادرات محصولات، می‌تواند به مهار تورم در صنایعی مانند ساختمان‌سازی و مسکن با رشد تولید کشور کمک کند.
نقش سنگ‌آهن گهرزمین در کاهش تورم مسکن
دیگران چه می خوانند:

  به گزارش اختصاصی رصد بورس، موضوع تورم مسکن و مباحث مربوط به تامین مواد اولیه ساخت و سازها یکی از محورهای خبری این روزها می‌باشد که با شروع فصل جابه‌جایی مستاجران در صدر اخبار قرار می‌گیرد. برنامه دولت سیزدهم بر تامین مسکن مورد نیاز مستاجران با هدف‌گذاری بر ساخت در طرح مسکن ملی بنیان گذاشته شده است. در این میان نقش معادن در تامین سنگ آهن مورد نیاز صنایع ساختمانی بسیار پررنگ و دارای اهمیت می‌باشد. شرکت آهن گهرزمین یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه است که عملکرد درخشان این شرکت در سال 1401 این نقش را ثابت می‌کند. 
 
موضوع مهم تامین مواد اولیه به دلیل تحریم‌های غرب نسبت به برخی موارد دیگر دارای اهمیت بیشتری نسبت به دیگر کشورها است. همچنین، اختلاف نامتوازن در رشد بخش‌های مادری و مصرفی و عدم تطبیق میان آن‌ها، مشکلاتی نظیر خام‌فروشی در کشور را ایجاد کرده است. برای رشد و توسعه اقتصادی، نیاز به ابزار و لوازم مناسب است که بخشی از آنها شامل افراد فرهیخته باشند که توانایی طراحی مسیر حرکت را دارند. 
 
کاهش یا مهار تورم در بازار مسکن در واقع به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل عرضه و تقاضای بازار مسکن، شرایط اقتصادی کلی کشور، قیمت های سایر مواد اولیه ساختمانی و همچنین نرخ بهره و اقساط وام های مسکن است. 
 
با توجه به اینکه سنگ آهن یکی از مهم ترین مواد اولیه ساختمانی است، تغییرات در قیمت آن می تواند تاثیر مهمی در هزینه های ساخت و عرضه مسکن داشته باشد. در صورت افزایش قیمت سنگ آهن، هزینه های ساخت به طور مستقیم افزایش می یابد و این باعث می شود تا قیمت خرید واحدهای مسکن نیز افزایش پیدا کند. 
 
از طرف دیگر، در صورت کاهش قیمت سنگ آهن، هزینه های ساخت کاهش پیدا می کند و به تبع آن قیمت خرید واحدهای مسکن نیز کاهش می یابد. در نتیجه، می توان گفت که قیمت سنگ آهن می تواند در کاهش یا مهار تورم در بازار مسکن تاثیرگذار باشد. 
 
شرکت سنگ آهن گهرزمین با بهره‌برداری از بزرگترین ذخایر سنگ آهن ناحیه معدنی گل‌گهر، در شرایطی به تدوین برنامه‌ها در جهت نقش‌آفرینی در کاهش تورم مسکن می‌پردازد که کشورمان دچار بحران کمبود سنگ‌آهن به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه شده است و در این مسیر زمینه استخراج و اکتشافات بیشتر برای تامین نیازهای داخل بیش از پیش احساس می‌شود. 
 
گهرزمین در سال گذشته توانست از خود عملکردی مثبت در استخراج، اکتشاف، استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان برای بومی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز برجای بگذارد. اجرای طرح‌های توسعه‌ای توسط شرکت‌های بزرگی همچون سنگ آهن گهرزمین در این منطقه، علاوه بر افزایش درآمد، اشتغالزایی را برای بومیان این منطقه فراهم می‌کند و سود حاصله از این طرح‌ها حتی در حوزه استفاده از تجهیزات و قطعات داخلی نیز خواهد بود. 
 
برنامه ریزی لازم برای دستیابی به ظرفیت اسمی واحد گندله سازی سبب افزایش تولید آن به میزان 6 میلیون تن در سال گذشته شد که این رشد همراه با رعایت شاخص های کیفی و محیط زیستی آغاز شد، با بهره برداری از کارخانه گندله سازی گهرزمین، 16 درصد به ظرفیت تولید گندله سازی کشور اضافه شده است.  
 
این شرکت، بزرگترین تولید کننده کنسانتره و گندله در ایران است و ظرفیت تولید بیش از 15 میلیون تن کنسانتره و بیش از 10 میلیون تن گندله دارد. با اجرای پروژه‌های توسعه و بهینه‌سازی، تولیدات سالانه این شرکت به بیش از 30 میلیون تن خواهد رسید. همچنین، این شرکت با تأسیس شرکت‌های فولادی، در تولید محصولات فولادی نظیر آهن اسفنجی نیز فعالیت دارد. 
 
شرکت سنگ آهن گهر زمین در برنامه استراتژیک سال 1402، اصلاح الگوی مصرف، پرهیز از هزینه‌های زائد در جهت کاهش بهای تمام شده محصولات و منطبق با استانداردهای زیست محیطی را با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار خود قرار داده است. این شرکت، محصولاتی همچون کلوخه، سنگ آهن دانه‌بندی ، کنسانتره و گندله را تولید می‌کند و برنامه خود را بر مبنای فروش گندله در آینده نزدیک قرار داده است. محصول کنسانتره «کگهر»، از بازار داخلی و صادراتی بهره خواهد برد و در هر دو حوزه به فروش خواهد رفت. 
 
براساس این گزارش، موضوعی که می‌تواند برای داشتن یک جامعه بدون دغدغه تورم و متکی به اقتصاد و تولید داخل مطرح باشد، دستیابی به اهداف توسعه‌ای با تلاش در جهت افزایش تولیدات با کیفیت در سطح کشور است. تحقق شعار سال با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در جهت دستیابی به رشد تولید با هدف مهار تورم از جمله مباحثی است که این روزها نصب‌العین بسیاری از تولیدکنندگان و تامین کنندگان مواد اولیه خصوصا شرکت‌های معدنی همچون سنگ‌آهن گهرزمین قرار گرفته است.

نقش سنگ‌آهن گهرزمین در کاهش تورم مسکن

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟