گزارش عملکرد ۱۴۰۲ گروه اسنپ منتشر شد

گزارش عملکرد ۱۴۰۲ گروه اسنپ به همراه مهم‎ترین اعداد و ارقام آن منتشر شد. این گزارش جامع با عنوان «مسیر همراهی» عملکرد زیرمجموعه‎های گروه اسنپ شامل اسنپ‌‌خودرو، اسنپ‌باکس، اسنپ‌فود، سوپرمارکت اسنپ‌‎، اسنپ‌پی، اسنپ‌تریپ، اسنپ‎شاپ و اسنپ‌دکتر را در سال گذشته بررسی کرده است. گزارش سالانه‌ گروه اسنپ همچنین بخش‎های ویژه‎ای در خصوص مسئولیت اجتماعی و امنیت سایبری دارد.
گزارش عملکرد ۱۴۰۲ گروه اسنپ منتشر شد

إياد القصار و محمود فوز، بنیان‌گذاران گروه اسنپ، در ابتدای این گزارش عنوان می‌کنند: «اسنپ در 1393 خورشیدی با اتکا به ذهن پویا و خلاق جوانان ایرانی متولد شد. بی‌شک، بدون پشتکار تیم 7 هزار و 526 نفره‌ گروه اسنپ و همکاری بی‌دریغ میلیون‌ها راننده، فروشنده، رستوران‌دار، هتل‌دار، پزشک و متصدی داروخانه تحقق این رویای بلندپروازانه‌ ممکن نبود. در قبال این سرمایه‌ بی‌نظیر انسانی، مهم‌ترین مسئولیت‌ خود را حفظ انگیزه‌ و امید در کسانی که با ما هم‌مسیر شده‌اند می‌دانیم. باور ما بر این است که اگر یک کسب‌وکار در مسیر خودش ایستادگی کند برای تمام کسب‌وکارها ایستادگی کرده است. همچنان کارهای زیادی برای انجام دادن و نقاط بسیاری برای بهبود داریم و در روشنایی‌های شهر نگاهمان رو به آینده است

مسئولیت اجتماعی؛ سهمی از روشنی

نخستین بخش گزارش امسال گروه اسنپ به مسئولیت اجتماعی اختصاص دارد. طرح‎های اجرا شده در حوزهمسئولیت اجتماعی گروه اسنپ به سه دستهمعافیت‌ها و تخفیف‌ها، نیکوکاری (شاملِ نیکوکاری‌کلاب و حمایت اجتماعی) و دسترس‌پذیری تقسیم میشود.

دیگران چه می خوانند:

بر اساس این گزارش، گروه اسنپ در 1402 در مجموع بیش از 143 میلیارد تومان به بخش مسئولیت اجتماعی خود اختصاص داده است. بیش از 115 میلیارد تومان ارزش کل معافیت از کمیسیون کاربران راننده، بیش از 426 میلیون تومان ارزش کل تخفیف‌های ویژه‌ کاربران مسافر و بیش از 4 و نیم میلیارد تومان ارزش کل طرح‌های نیکوکاری‌کلاب در سال گذشته بوده است.


حمایت اجتماعی یکی دیگر از برنامه‎های گروه اسنپ در بخش مسئولیت اجتماعی است که در آن به مناسبت‌های مختلف حمایت‌های اجتماعی خود را به گروه‌های هدف متنوعی معطوف می‎کند. از جمله این طرح‎ها می‎توان به بورسیه‎ کاربران راننده اسنپ، ساخت مدرسه به یاد یک همکار از دست رفته و … اشاره کرد. ارزش کل طرح‌های حمایت اجتماعی در 1402 بیش از 10 میلیارد تومان برآورد شده است.
در بخش دسترس‎پذیری نیز در سال گذشته اپ اسنپ برای کاربران راننده‌ دارای معلولیت دسترس‌پذیر شد. تا پایان 1402، تعداد 13 هزار و 774 کاربر راننده نوع معلولیت خود را در سوپر اپ اسنپ ثبت کردند. این تعداد در بخش کاربران مسافر شامل 45 هزار و 528 نفر می‎شود.

امنیت سایبری؛ مسیری پایان‌ناپذیر
یکی از مهم‎‎ترین اخبار سال گذشته در بخش تجارت الکترونیک به بحث امنیت سایبری مربوط بود. اوایل زمستان 1402، گروهی هکری از دسترسی به اطلاعات کاربران اسنپ‌فود خبر داد. اسنپ‌فود ضمن پذیرش مسئولیت این موضوع در مذاکره‌‌ای موفقیت‌آمیز با این گروه هکری از انتشار اطلاعات کاربران جلوگیری کرد. این حادثه آموزه‌های بسیاری را به دنبال داشت و فصل جدیدی در امنیت سایبری گروه اسنپ رقم زد که در گزارش 1402 خلاصه‌ای از آن ذکر شده است.
یکی از برنامه‎های امنیت سایبری گروه اسنپ به مسابقات امنیت سایبری (یعنی باگ‌‌ بانتی و فتح پرچم) مربوط می‎شود. برنامه‌ باگ‌ بانتی یا مسابقات ارزیابی امنیتی و شناسایی باگ، برای تقویت ساختار امنیت داده‌، از اواخر 1398 در گروه اسنپ شروع شد و در 1402 گسترش پیدا کرد. اولین دوره‌ مسابقات فتح پرچم (CTF) گروه اسنپ نیز 3 اسفند 1402 برگزار شد که هدف آن به چالش کشیدن مهارت‌های علاقه‌مندان حوزه‌ امنیت سایبری، کشف رویکردهای نوآورانه برای حل مسئله و ارتباط‌سازی بود. 

سوپراپ اسنپ؛ پاسخی حرفه‌ای به نیاز 72 میلیون کاربر

سوپراپ اسنپ مجموعه‌ای 7 هزار و 526 نفری است که به نیازهای روزمره‌ی بیش از 72 میلیون کاربر پاسخ می‌دهند (تعداد کل کاربران سوپراپ به تعداد حساب‌های کاربری ساخته شده اشاره دارد. در واقع هر فرد می‌تواند با هر سیم‌کارت یک حساب کاربری ایجاد کند). 5 سرویس محبوب سوپراپ اسنپ از نظر بیشترین میزان بازدید در سال گذشته به ترتیب شامل اسنپ، غذا، سوپرمارکت، سرویس اعتباری و اسنپ‌باکس می‎شود. این سوپراپ در سال گذشته 5 میلیارد و 354 میلیون و 419 هزار و 349 مرتبه توسط کاربران باز شده است. همچنین 5 سرویس با بیشترین میزان رشد بر اساس تعداد سفارش موفق در 1402 به ترتیب شامل سرویس‎های اعتباری (قسطی) با 796 درصد رشد، فروشگاه با 188 درصد رشد، اتوبوس با 103 درصد رشد، قطار با 72 درصد رشد و سوپرمارکت با 40 درصد رشد بوده است.


 

دستیابی به 92 درصد از سهم بازار تاکسیهای آنلاین

امروزه تاکسیهای آنلاین نه تنها بخش جداییناپذیر از حملونقل شهری محسوب میشوند، بلکه نفوذ قابل توجهی در فرهنگ روزمره‎ مردم دارند. بنابر اعلام گزارش 1402 گروه اسنپ سهم این سامانه از بازار تاکسی‌های اینترنتی کشور 92 درصد بوده و تعداد کل حساب‌های کاربری مسافران آن به 72 میلیون و 364 هزار و 343 عدد و تعداد کل کاربران راننده‌ آن به شش میلیون و 152 هزار و 509 نفر رسیده است.

محمد خلج، مدیرعامل اسنپ، در رابطه با چالش‌های این کسب‌وکار می‌گوید: «بارزترین ویژگی شرکت‌های فناوری‌محور و استارتاپ‌ها به‌ هم زدن قاعده‌های قدیمی و بازی در زمین نوآوری و راهکارهای نوین است. در این شرایط، تا حدی طبیعی است که اصلی‌ترین چالش‌های کسب‌وکار‌ها به تنظیم‌گری قوانین برگردد. در سالی که گذشت، هر بار که با یکی از این چالش‌ها و تضادها و مخالفت‌ها مواجه شدیم، به جای اینکه از خودمان بپرسیم تا کجا می‌شود تاب آورد، به قدم‌های بعدی‌مان فکر کردیم
 

همچنان تغییر نگرش و اعتمادسازی در دستگاه‌های حاکمیتی نسبت به شرکت‌های نوآور در دستور کار ما قرار دارد و امیدواریم روزی برسد که، با تفسیر و اجرای صحیح قوانین منطبق با نیاز امروز، شاهد فرصت عرضه‌ ایده‌های نوآورانه‌ بیشتری در کشور باشیم

رکورد روزانه‌ سفرهای اسنپ‌خودرو در سال گذشته با فعالیت در 323 شهر بزرگ و کوچک مربوط به تاریخ 16 اسفند با ثبت پنج میلیون و 53 هزار و 604 سفر است.
 

پشتیبانی و رسیدگی به این حجم از سفرها یکی از اقدامات مهم و شاخص اسنپخودرو به شمار میرود. بر اساس گزارش 1402 شایع‎ترین موضوعات ارتباط با پشتیبانی از طرف کاربران راننده مربوط به تغییر در وضعیت سفر و بررسی نحوهپرداخت و از طرف کاربران مسافر مربوط به اشیاء جامانده، تغییر در وضعیت سفر و پیگیری دیگر سرویس‎های گروه اسنپ میشود.

بررسیهای باشگاه رانندگان اسنپخودرو نشان میدهد که میانگین درآمد ماهانه‌ کاربران راننده در حالت تمام‌وقت 19 میلیون و 193 هزار و 613 تومان و در حالت پاره‌وقت هشت میلیون و 44 هزار و 285 تومان است. از جمله برخی اقدامات باشگاه رانندگان میتوان به طرحهای تشویقی، برگزاری لیگ کاربران رانندهاسنپ، اسنپ کارفیکس و برگزاری آزمون‎های روانشناسی اشاره کرد. گفتنی است ارزش طرح‌های تشویقی باشگاه رانندگان در سال گذشته هزار و 700 میلیارد تومان بوده است

جابهجایی بار با اسنپ‌باکس برای بیش از 28 میلیون کاربر

اسنپباکس طی هفت سال فعالیت خود از ارسال بسته با موتور به مجموعهای از سرویسها از جمله سفر با موتور، پیک، وانت سبک و سنگین و سرویس ویژه‌ اسباب‌کشی تبدیل شده است. این سرویس که در سال گذشته از خدمت جدید خود با عنوان پیک اقتصادی رونمایی کرد توانسته با مجموع بیش از 112 میلیون سفر به رشد سالانه ‎ 42درصد نسبت به سال گذشته دست پیدا کند.یکی از خدمات ارائه شده توسط اسنپباکس خدمت جبران خسارت است که در آن تمام مرسوله‌های ارسالی با پیک، وانت و اسباب‌کشی شامل بیمه‌ جبران خسارت می‌شوند. مبلغ پرداخت‌شده از سوی اسنپ‌باکس برای جبران خسارت‌ در سال گذشته بیش از 5 میلیارد تومان بوده است.

 

کباب، پیتزا و ساندویچ؛ 3 غذای محبوب اسنپ‌فود

تعداد کاربران اسنپ‌فود در سال گذشته به بیش از 20 میلیون رسید، این کاربران بیش از 11 میلیون کد تخفیف در سفارش‌های خود استفاده کردند. محبوبترین سرویس اسنپفود بخش پروتئین با کسب 4/4 امتیاز از 5 است.

کباب، پیتزا و ساندویچ 3 غذای محبوب اسنپ‌فود در سال گذشته هستند و این سرویس در روز 17 اسفند موفق شد رکورد بیشترین تعداد سفارش خود را بشکند. همچنین رستوران‎های همکار اسنپفود در سال گذشته با رشد 26 درصدی مواجه شدند.

 

سهم 64 درصدی اسنپ از فروش آنلاین کالای سوپرمارکتی

بیش از 21 میلیون کاربر در 127 شهر سراسر ایران از امکان خرید از سوپرمارکت‌های اطراف با «تحویل فوری» و خرید از سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای با «تخفیف بیشتر» استفاده می‌کنند تا در وقت و هزینه‌های روزمره‌ خود صرفه‌جویی کنند. رشد سوپرمارکت اسنپ در 5 سال گذشته نشان می‌دهد این مجموعه پاسخگوی یک نیاز ضروری و مهم کاربران سوپراپ اسنپ است. پاسخگویی سریع و مناسب به این نیاز سبب شده تا سهم سوپرمارکت اسنپ از فروش آنلاین کالاهای سوپرمارکتی به 64 درصد برسد.      
 

آغاز به کار سرویس پرداخت مستقیم در اسنپپی

اسنپپی برای نخستین بار در ایران سرویس اعتباری «الان بخر، بعداً پرداخت کن» را در اختیار کاربران قرار داد. در حال حاضر کسانی که واجد شرایط سرویس اعتباری شناخته میشوند ماهانه حداقل دو میلیون تومان اعتبار دارند و سقف این اعتبار در 1402 از 10 میلیون تومان به 20 میلیون تومان افزایش یافت. اسنپ‌پی با سه میلیون و 570 هزار کاربرِ کل، در کنار سرویس اعتباری ماهانه و اقساطی، امکان خرید بیمهآنلاین، پرداخت مستقیم و خرید حضوری را به کاربران خود ارائه میدهد. سرویس پرداخت مستقیم اسنپپی جزو سرویسهایی است که در 1402 شروع به کار کرد.
 

پیشنهاد سفرهای بهصرفه با اسنپتریپ

ارائهتخفیفهای ویژه و فصلی و امکان پرداخت اقساطی اقامت در هتلهای داخلی از جمله راهکارهای اسنپتریپ برای مهیا کردن سفری اقتصادی و بهصرفه برای کاربران سوپراپ اسنپ است. رشد 16 درصدی کاربران فعال، رشد 23/5 درصدی فروش و رشد 105 درصدی فروش بلیت اتوبوس نسبت به 1401 تنها بخشی از دستاوردهای این شرکت در بازار گردشگری ایران است.
 

رشد 220 درصدی فروش کل اقلام اسنپشاپ در 1402

فروشگاه اسنپ که کار خود را از سال 1399 آغاز کرده بود در سال گذشته تغییراتی گسترده در پلتفرم خود برای بهبود تجربه‌ کاربری ایجاد کرد. در حال حاضر، در فروشگاه اسنپ، طیف وسیعی از محصولات به‌صورت آنلاین در 150 شهر ایران ارائه می‎شود.
رشد 220 درصدی در بخش فروش کل اقلام، 245 درصدی در بخش تأمین‎کنندگان و 212 درصدی در بخش تعداد کاربران فعال نسبت به 1401 بخشی از دستاوردهای اسنپشاپ در سال گذشته بود. از جمله قابلیت‎های این سرویس میتوان به امکان پرداخت


قسطی (4 قسط)، امکان ارسال سریع (زیر 3 ساعت) برای کاربران 3 شهر تهران، اصفهان و مشهد و قابلیت ارسال رایگان به ازای مبلغ مشخصی از خرید اشاره کرد.

 

اسنپدکتر؛ بیمارستانی آنلاین در دل سوپراپ اسنپ

اسنپدکتر را میتوان بیمارستانی آنلاین در دل سوپراپ اسنپ دانست. این شرکت به ارائه‎ خدماتی همچون مشاوره‌ آنلاین پزشکی و روانشناسی، سفارش آنلاین دارو، امکان خرید محصولات بهداشتی، آرایشی و کالاهای پزشکی موجود در داروخانه و همینطور درخواست ویزیت پزشک و پرستار در منزل و انجام آزمایش در منزل می‎پردازد.