برنامه‌های فناورمحور و فرهنگ ساز پلیس راه تهران بزرگ برای سال ۱۴۰۳

رئیس پلیس راه تهران بزرگ در جمع خبرنگاران با بیان دستاوردها و فعالیت‌های انجام شده توسط این نهاد ایمن‌ساز آزادراهی و بزرگراهی در سال گذشته از برنامه‌های فناورمحور، فرهنگ‌ساز و ایمن ساز پلیس راه پایتخت برای سال ۱۴۰۳ خبر داد.
برنامه‌های فناورمحور و فرهنگ ساز پلیس راه تهران بزرگ برای سال ۱۴۰۳

به گزارش رصدبورس، سرهنگ ابراهیم ارزانی در نشستی ویژه و صمیمانه با اصحاب رسانه که در محدوده تونل 16 منطقه ییلاقی آزادراه تهران - چالوس به همت معاونت اجتماعی پلیس راه تهران بزرگ برگزار شد، گفت: در سال گذشته میزان تصادفات آزادراهی و جاده‌ای در محورهای پایتخت کاهش 6 درصدی داشته است.

ثبت 240 هزار تردد در محور آزادراه تهران - کرج طی سال 1402

دیگران چه می خوانند:

وی با اشاره به اینکه سه حوزه تردد در حیطه وظایف پلیس راه تهران بزرگ است، اظهار داشت: حوزه استحفاظی پلیس راه تهران بزرگ مربوط به مسیرهای آزادراه تهران -قم از کیلومتر 60 راهدارخانه سعادتمند، شمیرانات و رودبار و فشم، محور امامزاده داود، آزادراه تهران- کرج تا گرمدره، جاده چم‌شهر، محور امام‌رضا و ورامین تا دروازه قرآن را شامل می‌شود. 

ابراهیم ارزانی، آزادراه تهران- کرج را یکی از پرترددترین محورها در کشور عنوان کرد و گفت: 240 هزار تردد به صورت میانگین روزانه در این محور طی سال گذشته به ثبت رسیده است. اوج تردد در این مسیر از ساعت 19 تا 20 می‌باشد و تمام بخش‌های فعال در پلیس راه تهران بزرگ تلاش می‌کنند تا به بهترین نحو این ترافیک سنگین را مدیریت کنند. میزان تردد در کل استان یک میلیارد و 128 میلیون به ثبت رسیده است که به صورت میانگین روزانه 1‍ تا 2 میلیون تردد انجام می‌گیرد. 

افزایش 160 درصدی برخورد پلیس با تخلفات 

رئیس پلیس راه تهران بزرگ، اتفاقات ناگوار و حوادث را تلخ‌ترین و سفر خوش، ایمن و سالم را بهترین بخش خدمت برای یک مأمور پلیس و مجموعه پلیس راه عنوان کرد.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد که 26 درصد از تصادفات به دلیل عدم توجه به جلو در سال گذشته بود. در سال گذشته 9 میلیون رکورد تخلف سرعت و 160 درصد افزایش برخورد پلیس با تخلفات به ثبت رسیده است. متخلفان باید این قاطعیت خادمان مردم در پلیس راه را درک کنند که همکاران هیچگونه مماشاتی با آنهایی که امنیت جانی مردم را با عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به خطر می‌اندازند، ندارد.

سرهنگ ارزانی با بیان اینکه بیشترین میزان تصافات در محورهای آزادراهی در ساعات 16 تا 20 رخ می‌دهد، ادامه داد: در این ساعات به دلیل تردد بالا و سرعت‌های غیرمطمئنه از جانب رانندگانی که از محل کار برمی‌گردند، بالاترین میزان تصادفات را داریم. بیشترین حجم تصادفات مربوط به وسایط نقلیه سواری به میزان 25 درصد در محورهای آزادراهی، 19 درصد بزرگراهی، 15 درصد فرعی‌ها و 6 درصد روستایی در حوزه استحفاظی تهران بزرگ به ثبت رسیده است.

 

برنامه‌های پیش‌روی پلیس راه تهران بزرگ در سال 1403

سرهنگ ارزانی درخصوص برنامه‌های پیش رو پلیس راه تهران بزرگ برای سال جاری، گفت: 14 نقطه حادثه‌خیز در محورهای تحت اختیار پلیس راه تهران بزرگ وجود دارد که تا کنون 6 نقطه مرتفع شده و ایمن‌سازی مابقی نقاط تا پایان سال 1403 نیز به انجام می‌رسد. همچنین 67 نقطه پر تصادف احصال گردید که امید می‌رود با فرهنگ‌سازی و آشکارسازی رانندگان و برنامه‌های مناسب معاونت اجتماعی پلیس راه این میزان در سال جاری به صفر برسد.

وی اعلام کرد: 20 کیلومتر آخر جاده تهران - قم در محور فشافویه نیز تا اوایل تابستان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. 

رئیس پلیس راه تهران بزرگ در ادامه با اشاره به زمینه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید و تحویل 20 دستگاه دوربین‌های ترافیکی آنلاین، تصریح کرد: اطلاعات این دوربین‌ها به صورت ساعتی و برخط به مرکز کنترل ترافیک پلیس راه ارسال می‌گردد. قرارداد تولید این دوربین‌ها به صورت دانش‌بنیانی منعقد شد که قرار است در مدت 2 تا 3 ماه آینده تحویل گردند.

ابراهیم ارزانی در پاسخ به سوالی درباره علت و چرایی اجرای محدودیت‌های ترافیکی اعلام کرد: برای کاهش این محدودیت‌ها برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است، اما آنچه مسلم است اینکه در برخی مواقع به ناچار مجبوری برای مدیریت سفر، خصوصا در محور چالوس در برخی از ساعات این محدودیت را ایجاد کنیم که قطعا به مراتب کمتر از گره‌های ترافیکی برای رانندگان عبوری زمانبر می‌باشد. اگر خدای ناکرده در تونل‌هایی که 5 کیلومتر طول دارند یک بیمار در ترافیک بماند این موضوع بسیار دردناکتر برای ما و هموطنان خواهد بود. وظیفه ما مدیریت و ایجاد یک سفر بی‌خطر، ایمن و خوش برای هموطنان عزیز است. 

وی در پایان به فناوری استفاده از پهپاد برای کنترل فضای ترافیکی و افزایش ایمنی سطح آزادراه‌ها و جاده‌ای پلیس راه اشاره و بیان کرد: زیرساخت‌های مربوط به این فناوری توسط راهور انجام شده ولی هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است. 

آزادراه تهران- شمال یکی از ایمن‌ترین آزادراه‌های کشور

در ادامه این نشست سرهنگ بخشی ریاست پاسگاه پلیس راه آزادراه تهران – شمال، گفت: اوایل افتتاح طبیعتا مشکلاتی وجود داشت، اما در حال حاضر با حل چالش‌های موجود یکی از ایمن‌ترین و هوشمندترین آزادراه‌های کشور را داریم. در هر 70 متر دوربین‌های ایمنی نصب و تعبیه شده است.

وی افزود: تونل‌های احداث‌شده در آزادراه تهران – شمال دارای دوربین‌های نظارتی، خودروهای مستقر آتش‌نشانی و لاین عبوری برای اورژانس است. این تونل‌ها مجهز به دامپر اعلام حریق می‌باشد که در صورت وجود هرگونه دود، سنسورها فعال می‌شود. علاوه بر این در هر 50 متر یک کپسول آتش‌نشانی تعبیه شده است.

طرح ویژه کارت هولوگرام‌دار بانویار معاونت اجتماعی پلیس راه تهران بزرگ

لازم به ذکر است که این نشست ویژه خبری در جاده ییلاقی چالوس در محدوده تونل 16 آزادراه تهران شمال با حضور اصحاب رسانه به همت معاونت اجتماعی پلیس راه تهران بزرگ برگزار گردید. 

خانم سرهنگ کلاوشکی حسینی معاون اجتماعی پلیس راه تهران بزرگ که متولی برگزاری این گفت‌وگوی صمیمانه خبرنگاران با رئیس پلیس راه تهران بزرگ بود در خصوص برنامه‌‌های انجام‌گرفته توسط این معاونت برای کاهش میزان تصادفات و فرهنگ‌سازی خصوصا در ایام نوروز و تعطیلات، گفت: در روزهای پایانی سال گذشته تصمیم بر این شد تا در محورهای آزادراهی تهران – شمال، تهران – قم و تهران- پردیس جهت افزایش سطح آگاهی و هوشیاری رانندگان در حفظ ایمنی و سلامت جانی مسافران و خانواده همراهشان، برنامه همیار پلیس را با اعطای جوایز ویژه همچون ماشین‌ها و موتورهای شارژی به کودکان همراه رانندگان عبوری از مسیرهای فوق به انجام رسید.

وی افزود: همچنین در راستای مسئولیت‌های اجتماعی نیز اقدام به برگزاری میز خدمت با اهدای جوایز به کودکان در ایام نوروز 1403 کردیم. علاوه بر این طرح کارت بانویار نیز که یک طرح جدید و ویژه از پلیس راه تهران است را با جدیت دنبال می‌کنیم. در این طرح که ویژه بانوان همراه یا راننده می‌باشد، بانوان پس از طی کردن دوره‌ای در فرهنگسراها و خانه‌های سلامت که با اعزام نماینده ویژه از پلیس راه تهران بزرگ قرار است برگزار گردد، یک کارت هولوگرام‌دار با عنوان کارت بانویار دریافت گردد.

برنامه‌های فناورمحور و فرهنگ ساز پلیس راه تهران بزرگ برای سال ۱۴۰۳

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟