کگل در مسیر دستیابی به ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تن

کگل نماد یکی از شرکت‌های فعال در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر و از مطرح‌ترین قطب‌های این صنعت در خاورمیانه است که نقش مهمی در سیاست‌گذاری و مدیریت منطقه برعهده دارد. این شرکت در حال حاضر، با ظرفیت تولید بیش از ۱۵ میلیون تن کنسانتره و بیش از ۱۰ میلیون تن گندله بزرگ‌ترین تولیدکننده خوراک صنعت فولاد کشور است
کگل در مسیر دستیابی به ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تن

به گزارش اختصاصی رصد بورس، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اجرای پروژه های توسعه و بهینه‌سازی خطوط در افق چشم‌انداز درصدد است تا مجموع تولیدات سالانه خود را به بیش از 30 میلیون تن برساند. محصولات قابل فروش توسط گل‌گهر شامل کنسانتره و گندله سنگ آهن می‌باشد که علاوه بر فروش به مشتریان داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر می‌گردد.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در آذرماه امسال توانست 6 هزار و 625 میلیارد تومان درآمد به دست بیاورد و مجموع درآمد کگل در فصل پاییز 1402 به 17 هزار و 581 میلیارد تومان رسید. درآمد فصل بهار 17 هزار و 569 میلیارد و فصل تابستان 12هزار و566 میلیارد تومان بوده است.

دیگران چه می خوانند:

بازارهای اصلي شرکت مشتمل بر صنعت استخراج کانه های فلزی و تامين مواد اوليه در بخش صنعت فولاد کشور مي‌باشد. مشتريان اصلي شرکت معدني و صنعتي گل گهر شامل شرکت های فولاد مبارکه، فولاد کاوه جنوب، فولاد هرمزگان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، مجتمع جهان فولاد سيرجان و شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر مي‌باشد

فرآیند فروش محصولات کنسانتره و گندله به مشتریان داخلی از طریق انعقاد قراردادهای فروش سالیانه و با نرخ مشخصی براساس میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره‌های سه‌ماهه انجام می‌گیرد.

گندله اصلی‌ترین و پرفروش‌ترین محصول شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به شمار میرود که 93 درصد از کیک درآمدی این شرکت را به خود اختصاص داده است. "کگل" با تمرکز به فروش در بازار داخلی توانسته بیش از ده میلیون و 425 هزار تن از این محصول را به فروش رساند

در مبحث فروش صادراتی کنسانتره شرکت طبق برنامه‌ریزی انجام شده قبلی و بررسی قیمت‌های جهانی اقدام به برگزاری مزایده می‌نماید و برنده از این طریق مشخص می‌شود.

یکی از ویژگی‌های شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تأثیرپذیری درآمد از نرخ ارز و همچنین قیمت‌های جهانی فولاد در مقابل تأثیر پذیری کمتر بهای تمام‌شده از دو متغیر مذکور می‌باشد که موجب می‌گردد در شرایط افزایش نرخ ارز و یا قیمت‌های جهانی، سود ناخالص با نرخ رشد بالاتری افزایش پیدا کند.

در کنار موارد فوق، سرمایه گذاری در شرکت‌های تولید‌کننده فولاد توسط کگل باعث شده تا حدودی، متناسب با درصد سهامداری، از خروج ارزش افزوده زنجیره فولاد جلوگیری شود. تامین انرژی در صنعت فولاد یکی از مهمترین موارد برای تولید پایدار است که هر نوع چالش در این بخش برنامه‌های توسعه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در چشم انداز 1410 خود به دنبال تامین زیرساخت‌های انرژی است و پروژه‌های مختلفی در این زمینه تعریف و در حال اجرا است. 

البته قبل از رونمایی از استراتژی 1410، گل گهر در بحث تامین آب وارد پروژه بزرگ انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران شد که یکی از اقدامات درخشان در کارنامه گل گهر محسوب می شود.
اجرای پروژه هایی همچون تصفیه آب با احداث کارخانه های بازیابی آب جهت کاهش اتلاف منابع و بازچرخانی آب، پروژه نیروگاه خورشیدی 40 مگاواتی جهت تولید برق پاک برای دستیابی به تولید فولاد سبز نشان از توانمندی این مجموعه در سرمایه گذاری ها و آینده نگری آن دارد.

با توجه به اهداف کلان شرکت، سرمایه‌گذاری‌هایی از طرف کگل در حوزه صنایع فولادی و در راستای تکمیل زنجیره ارزش شرکت و همچنین در راستای بهره‌برداری از طرح‌های توسعه شرکت انجام گرفته است و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی با بهره‌برداری از پروژه‌ها، سودآوری متناسبی از محل این سرمایه‌گذاری‌ها عاید شرکت شود.

از مهم‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر می‌توان به توسعه آهن و فولاد گلگهر با هدف تولید 4.5 میلیون تن آهن اسفنجی و 3 میلیون تن ورق در راستای دستیابی به اهداف از پیش‌تعیین شده اشاره کرد

کگل در مسیر دستیابی به ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تن

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟