چشم‌انداز ۴ ساله مس ایران دستیبابی به سود خالص ۵ میلیارد دلاری

شرکت ملی صنایع مس ایران که با نماد «فملی» در بازار سرمایه شناخته می‌شود، برای افق ۱۴۰۶ خود رسیدن به یک میلیون تن تولید کاتد، صادرات به ارزش ۱۰ میلیارد دلار و سود خالص ۵ میلیارد دلاری با سرمایه‌گذاری لازم برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار را برآورد کرده است.
چشم‌انداز ۴ ساله مس ایران دستیبابی به سود خالص ۵ میلیارد دلاری
دیگران چه می خوانند:

 به گزارش اختصاصی رصد بورس، بررسی آمارهای فعالیت شرکت ملی صنایع مس ایران نشان می‌دهد صنعت مس ایران در تولید، استخراج و فروش سال گذشته موفق شد علیرغم افت جهانی قیمت مس عملکردی صعودی از خود برجای بگذارد. این شرکت قصد دارد تا با اجرای برنامه‌های تدوین‌شده براساس طرح‌های فناورمحور و تخصصی، ایران را در تولید کاتد از رتبه کنونی 18 به رتبه 5 جهانی برساند. 
 
شرکت ملی صنایع مس ایران، یک شرکت تولید و استخراج مس با روند توسعه فعالیت خود در زمینه های اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن مس و تولید محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول می باشد. این شرکت سه معدن مس با نام های سرچشمه و میدوک در استان کرمان و معدن سونگون در استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است. 
 
طبق پیش‌بینی‌ها قیمت جهانی مس که در سال گذشته دارای افت بود، امسال به بالای 10 هزار دلار می‌رسد. بر این اساس، 5 پروژه محصولات جانبی، چهار پروژه ذوب چ پالایشگاه و 8 پروژه تغلیظ را به عنوان طرح‌های توسعه ملی مس به اجرا بگذارد.  
 
این شرکت موفق شد تا برای نخستین‌بار در ایران با اجرای کارخانه فلوتاسیون سرباره کوره‌های ذوب و سرباره‌های دور ریز مجتمع مس سرچشمه کارخانه ذوب که به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران حدود 40 سال به عنوان دورریز نگهداری می‌شد را بهره‌برداری کرده و از آن کنسانتره مس با عیار 25 درصد تولید کند که از بالاترین حاشیه سود در بین تمام محصولات شرکت ملی مس است. این کنسانتره به کارخانه ذوب بازگردانده می‌شود و با تبدیل شدن به آند و سپس کاتد با عیار 99.99 درصد تکمیل خواهد شد. ظرفیت این فلوتاسیون سرباره 72 هزار تن اعلام شده که دو فاز اول ودوم در کارخانه خاتون‌آباد در حال نصب و راه‌اندازی است. 
 
فملی در سال 1401 توانست چندین رکورد تولید را به ثبت برساند. برای اولین بار موفق به ثبت رکورد عبور از مرز تولید 300 هزار تن مس کاتد و تولید بیش از یک میلیون و 200 هزار تن کنسانتره توسط شرکت ملی صنایع مس ایران در سال گذشته به همراه رکورد تولید مولیبدن از مواردی بود که حاصل تلاش کارگران و کارکنان صنعت مس است. 
 
فملی در میان 3 شرکت برتر بازار سرمایه قرار داد و اولویت برنامه‌ریزان این شرکت بازگشایی دامنه نوسان برای قرار گرفتن در بازارهایی که حداکثر دامنه نوسان را خواهند داشت. این شرکت در پایان سال گذشته با افزایش رشد تولید قابل توجه موفق به افزایش 9 درصدی درآمد حاصل از فروش محصولات خود به میزان 883 میلیارد و 292 هزار و 621 میلیون ریال نسبت به سال 1400 شد. 
 
شرکت ملی صنایع مس ایران قصد دارد با انتشار اوراق بدهی سرعت انجام پروژه‌ها را افزایش دهد. فملی به سبب قرار گرفتن در بین شرکت‌های سهام عدالت، متعلق به 50 میلیون سهامدار و شرکتی مردمی است که نقش ویژه‌ای را در رشد تولید و توسعه بازار سرمایه برعهده دارد.

چشم‌انداز ۴ ساله مس ایران دستیبابی به سود خالص ۵ میلیارد دلاری

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟