ضرورت افزایش سرمایه بانک رسالت جهت بهبود نسبت کفایت سرمایه

ضرورت افزایش سرمایه بانک رسالت جهت بهبود نسبت کفایت سرمایهاخبار پولی مالی-بانک مرکزی در مجوزی که برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک رسالت صادر کرده، تاکید کرد که ضرورت دارد این بانک از توزیع سود به استثنا حداقل مقرر در قانون تجارت خودداری کرده و آن را صرف افزایش سرمایه جهت بهبود نسبت کفایت سرمایه خود کند.
ضرورت افزایش سرمایه بانک رسالت جهت بهبود نسبت کفایت سرمایه
دیگران چه می خوانند:

به گزارش رصد بورس به نقل از  پایگاه خبری پولی مالی، نرخ کفایت سرمایه که یکی از شاخص‌های بسیار مهم در نظام بانکی هر کشوری است، در حقیقت «حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک برحسب درصد» است.
طبق دستورالعمل‌های کمیته بین‌المللی «بال یک» حداقل نرخ کفایت سرمایه استاندارد یک بانک باید هشت درصد باشد تا اطمینان از عدم ورشکستگی بانک و نسبت ضریب ریسک به‌وجود بیاید. در دستورالعمل‌ «بال 2» حداقل نرخ کفایت سرمایه به 12 درصد افزایش پیدا کرده است.
با این حال بیشتر بانک‌های کشور فاقد کفایت سرمایه لازم براساس دستورالعمل «بال 2» هستند.
بانک مرکزی در این راستا در نامه‌ای که برای مجوز برگزاری مجمع بانک رسالت که با نماد «وسالت» در بورس ثبت شده ولی هنوز پذیرفته نشده است، آورده است: توزیع سود به استثنا حداقل مقرر در قانون تجارت ممنوع بوده و ضرورت دارد سرمایه بانک جهت بهبود نسبت کفایت سرمایه آن افزایش یابد.
در بند دوم این مجوز هم تاکید شده که بانک رسالت باید تکلیف و وصول بدهی از صندوق‌های قرض‌الحسنه رسالت و دارایی‌های ناشی از ساماندهی آنها تا پایان سال 1401 را تعیین کند.
سومین شرط برگزاری مجمع این بانک از سوی بانک مرکزی نیز اصلاح و بهبود چرخه شناسایی درآمدها و ایجاد سامانه اطلاعاتی وثایق و تضامین مرتبط با تسهیلات اعطایی عنوان شده است.
براساس صورت مالی (حسابرسی شده) بانک رسالت برای دوره مالی منتهی به 29 اسفند 1400، سود خالص این بانک با 2هزار و 512 درصد رشد به 7 هزار و 339 ریال به ازای هر سهم عنوان شده است.
سپرده قانونی این بانک نزد بانک مرکزی هم در دوره مالی یاد شده با 65 درصد افزایش نسبت به سال 1399 رقمی معادل 5هزار و 234 میلیارد و 498 میلیون تومان اعلام شده است.
موجودی بانک رسالت در این دوره برابر با 6هزار و 865 میلیارد تومان بوده که 74 درصد بیشتر از سال مالی منتهی به پایان اسفند 1399 است.
تسهیلات اعطایی و مطالبات این بانک از اشخاص غیر دولتی در سال 1400 هم با 67 درصد رشد نسبت به سال 1399 به 32 هزار و 175 میلیارد و 632 میلیون تومان رسید.
همزمان سرمایه گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار از سوی «وسالت» هم با 98 درصد افزایش در دوره مالی یاد شده به 8هزار و 342 میلیارد و 875 میلیون تومان افزایش یافته است.
این بانک سود انباشته خود را هم در پایان سال 1400 رقمی بیش از یک هزار و 231 میلیارد تومان اعلام کرده که 3 هزار و 711 درصد بیشتر از سال 1399 است.
براین اساس باید منتظر ماند تا بانک رسالت سرمایه 194 میلیارد تومانی خود را دست کم چندین برابر افزایش دهد تا به استاندارد لازم در خصوص کفایت سرمایه لازم برسد.

ضرورت افزایش سرمایه بانک رسالت جهت بهبود نسبت کفایت سرمایه

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟