تاثیر تصمیم بانک مرکزی مبنی بر خرید توافقی  بر روی قیمت ارز

قیمت دلار  که در روز یکشنبه به بالاترین نرخ خود رسید و سبب افزایش قیمت در بازارهای موازی از جمله سکه و طلا نیز شد. بانک مرکزی را بر آن داشت تا توزیع و عرضه توافقی برای کنترل بازار ارز را در دستور کار قرار دهد که با واکنش مثبت بازار مواجه گردید.
تاثیر تصمیم بانک مرکزی مبنی بر خرید توافقی  بر روی قیمت ارز

به گزارش رصدبورس، افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر سبب شد تا بانک مرکزی با برگزاری نشستی ویژه به بررسی راهکارهای ایجاد آرامش در بازار ارز با صرافان، اقدامات و برنامه‌های جدید ارزی را با آنها در میان بگذارد. اقدام بانک مرکزی و میزبانی از صرافان با هدف درمیان گذاشتن راهکارها7 از نظر فعالان بازار اقدامی درخور شایسته و پسندیده بود که علاوه بر تاثیر آن بر بازارها امید است که تداوم چنین اقداماتی را در سایر سطوح اقتصادی و مالی شاهد باشیم.

علی‌اصغر سمیعی‌زفرقندی، رئیس هیئت موسس کانون صرافان با بررسی وضعیت بازار ارز به تاثیر برنامه‌های بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز اشاره کرد و در این خصوص گفت: اقداماتی که بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در دستور کار قرار داده اصلا کار نادرستی نیست اما باید بدانیم که این اقدامات به هیچ وجه کافی نیست.

دیگران چه می خوانند:

فعالان بازار ارز معتقدند که مصوبه خرید ارز از صادرکنندگان که اخیرا بانک مرکزی با نرخ توافقی به صرافی‌ها اعطا کرده ، باعث می‌شود که بازار به تعادل برسد. آنها باور دارند که احتمال دارد که عرضه دلار در روزهای آتی، افزایش یابد.

بر اساس این بخشنامه، بانک مرکزی به صرافی‌‌‌‌ها اجازه می‌‌داد که اسکناس ارز صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری کنند و سپس به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند. این بخشنامه پس از جلسه رئیس کل بانک مرکزی با صرافان و وعده افزایش عرضه ارز در بازار منتشر شد. این به آن معنا است که پس از این صادرکنندگان امکان آن را خواهند داشت که بدون نیاز به مجوز، اسکناس ارز خود به صرافی‌‌ها بفروشند و صرافی‌‌ها نیز با این اسکناس‌‌ها به تقاضای موجود در بازار پاسخ دهند.

بر اساس گزارشی از تسنیم ساعاتی پس از پایان جلسه ویژه ارزی بانک مرکزی با صرافان و خبر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر افزایش عرضه ارز و تسهیل ضوابط مربوط به تقاضای بازار در حوزه اسکناس، مجوز جدید بانک مرکزی به صرافان ابلاغ و تصمیم افزایش عرضه ارز عملیاتی شد.

بر اساس این گزارش، مشاهدات میدانی روز گذشته در بازار ارز و اظهارات صرافان نشان می‌دهد که اقدام جدید بانک مرکزی و مجوز به صرافی‌ها برای فروش بدون محدویت ارز به متقاضیان موثر واقع شده و روند نرخ ارز در بازار کاهشی شده است.

آنطور که لواسانی رئیس سابق کانون صرافان، درباره روند بازار امروز ارز، پس از شروع نخستین معاملات گفته نرخ دلار در معاملات امروز پایین آمده و حتی برخی از صرافی‌ها به صورت خودجوش قیمت را کمتر هم کرده اند.

به گفته لواسانی، بررسی روند بازار نشان می‌دهد عرضه ارز بر تقاضای آن پیشی گرفته و در ساعت‌های آینده نتایج بهتری در این زمینه خواهیم داشت.

فعالان بازار پیش بینی می کنند که با افزایش عرضه ارز در بازار و همچنین افزایش اختیارات صرافی‌ها در خرید و فروش ارز به زودی از نوسانات ارزی کاسته شده و بازار وارد مدار نزولی می شود. به اذعان آنها بازار ارز تصمیم جدید بانک مرکزی، نقش مهمی در گسترش عمق بازار دارد و موجب افزایش معاملات در بازار و کشف قیمت واقعی متناسب با عرضه و تقاضا خواهد شد.

به گفته فعالان بازار این سیاست، تصمیم درستی است که برای کلیه ذی نفعان سودمند است. از طرفی صادرکنندگان مجبور نیستند تا ارزهای خود را به نرخ دستوری بفروشند و انگیزه شان برای عرضه ارز به قیمت بازار افزایش می یابد. صرافی ها نیز مجازند تا براساس برآورد خود از عملکرد بازار ارزهای صادرکنندگان را به نرخ توافقی خرید و به متقاضیان بفروشند.

همچنین متقاضیان ارز نیز از آنجا که می توانند ارز موردنیاز خود را صرافی معتبر خریداری کنند  کمتر نیازمند مراجعه به دلالان و دست فروشان خواهند بود و می توانند اسکناس معتبر را به قیمتی پایین تر از نرخ فردایی بخرند.

بنابراین می توان گفت اقدام اخیر بانک مرکزی مرجعیت قیمت گذاری در بازار ارز را از دلالان، سفته بازان و معامله گران فردایی گرفته و به معاملات واقعی در بازار داخلی گره می زند. علاوه بر اینها و با توجه به اینکه طبق اظهارات رییس کل بانک مرکزی ذخایر اسکناس ارزی بانک مرکزی فراوان و بی سابقه است، بازارساز می تواند در مواقع لزوم در راستای تعادل بازار اقدام کند و مدیریت بازار را بدست گیرد.

 

 

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تاثیر تصمیم بانک مرکزی مبنی بر خرید توافقی  بر روی قیمت ارز

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟