١٣٩٩/٠٨/١٨ ١١:٥٦ ب ظ
کد خبر : ١٤٧٢
شکر گران شد
شکر گران شد

به گزارش رصدبورس، مهم‌ترین اطلاعاتی که طی روزهای گذشته در قالب اطلاعات با اهمیت گروه الف در کدال منتشر شده است، مربوط به افزایش نرخ محصولات شرکت‌ها و تحصیل سهام برخی از شرکت‌های بزرگ می‌شود.

طبق گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال شرکت قند نقش جهان، کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان، قند اصفهان، تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده، صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان و رادیاتور ایران جزو این گروه از شرکت‌ها هستند.

بر اساس اطلاعات یادشده شرکت قند نقش جهان با نماد «قنقش» که ۶۳ درصد از ارزش فروش محصولاتش به شکر سفید برمی‌گردد، مجوز افزایش قیمت این محصول مهم خود را از انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران دریافت کرده است.

به این ترتیب قیمت هر کیلو شکر سفید این شرکت از تاریخ ۱۲ آبان ماه به ۷ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت قبلی این محصول ۶ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده بود. از همین رو ۶۳ درصد از محصولات این شرکت به میزان ۸/ ۱۵ درصد رشد قیمتی داشته است.

سهم ۶۳ درصدی گفته شده در سال قبل به میزان ۶/ ۳۸ میلیارد تومان از درآمد شرکت را به خود اختصاص داده بود. بنابر این محاسبات اگر به این رقم ۱۵ درصد اضافه شود، درآمدهای این شرکت از این محل ۷/ ۵ میلیارد تومان رشد خواهد کرد.

البته همان طور که در شرح این آگهی آمده است، «بر اساس تبصره ۱ بند ۳ دستور چهارم ابلاغیه مصوبه کارگروه تنظیم بازار، مبلغ ۵۰۰ تومان از نرخ فوق به دولت تعلق داشته و نرخ قابل ثبت و عمل برای کارخانه‌ها به ازای هر کیلوگرم ۶۸۰۰ تومان خواهد بود. در این آگهی همچنین درباره علت این افزایش قیمت توضیح داده شده است: نرخ فروش ۷۰ درصد جهت عرضه به صنوف و صنایع با توجه به افزایش هزینه‌های تولید از قبیل کیسه ، مواد شیمیایی، قطعات و لوازم مصرفی و… برای هر کیلوگرم ۷۳۰۰ تومان درب کارخانه تعیین شده است.

در دیگر کارخانه‌های تولیدی در گروه قند هم دقیقا با همین موضوع مواجهیم تنها تفاوت در این آگهی‌ها سهم شکر سفید از کل محصولات آنها است. این سهم در کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان ۶۶ درصد است. در این گزارش آمده این شرکت مکلف است حداقل ۳۰ درصد از محصول خود را با همان نرخ ۶۳۰۰ تومان عرضه کند.

یکی دیگر از بنگاه‌های گروه قند و شکر که از افزایش قیمت شکر سفید خبر داده است، شرکت صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان است که در آن مشخص نکرده این محصول سهمی چند درصدی از کل محصولات شرکت مذکور دارد. اما فارغ از گروه قند، دو شرکت دیگر که طی دو روز گذشته از افزایش نرخ فروش خود خبر داده‌اند، شرکت‌های شرکت تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده (کباده) و رادیاتور ایران هستند.

نماد کباده پس از اطلاعیه نخست، اصلاحیه‌ای را منتشر کرد که از اضافه شدن مصوبه هیات مدیره مبنی بر افزایش بیش از ۱۰ درصد نرخ ۱۶ گرید خاک شرکت خبر می‌داد. تفاوت این دو اطلاعیه در این است که در سری قبلی از افزایش نرخ این ۱۶ محصول از ۲۶۱ هزار به ۲۷۰ هزار صحبت شده بود، اما این‌بار گفته شده که بنا بر مصوبه هیات مدیره نرخ این محصولات به ۲۹۹ هزار تومان افزایش یافته است. درباره علت این رشد قیمتی به افزایش مجدد حقوق و دستمزد و همچنین افزایش نرخ پیمانکاران اشاره شده است.

منبع: دنیای‌اقتصاد

برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :